Pojištění pro případ teroristického útokuČeská spořitelna
ČSOB
Komerční banka


Jak a kdy ukončit podnikání…?

Dostali jste se ve svém podnikání či živnosti do fáze, kdy zvažujete její přerušení nebo ukončení? Na následujících řádcích se dočtete, kdy je dobré začít zvažovat tuto možnost a jak postupovat.

Jak poznám, že je čas „toho nechat“?

Nejlepší je prevence. Na případný konec podnikání je potřeba myslet už na jeho začátku. Nepřeceňujte své ambice. Předem prozkoumejte poptávku po Vašem produktu na trhu, míru již existujícího regionálního pokrytí produktem, stejně jako přímou či oborově vzdálenější konkurenci (předem se jí ale neděste, můžete s ní i kladně spolupracovat k prospěchu obou stran).

Po tomto průzkumu se vrhněte do propočítávání, vytvořte si finanční plán. Spočítejte si odhad zisků na jedné straně a nutné náklady pro podnikání na druhé. Tento finanční plán vyhotovte pro krátkodobý i dlouhodobější horizont, a to pro lepší časy i pro horší. Snažte se dodržovat výši zisků za každé jednotlivé období.

Budete tak mít přehled o tom, s jakým obnosem peněz můžete kouzlit za špatných časů tak, aby zároveň nebyla ohrožena existence Vaši firmy, a stejně tak jaký je minimální zisk, který za každé jednotlivé období potřebujete.

Jestliže jste se dostali do potíží, které nejste schopni vyřešit sami ani s cizí pomocí více než cca rok až dva s tím, že zisky firmy se neustále zmenšují, je zjevné, že ukončení nebo přerušení živnosti je na místě.

Jaký je postup pro ukončení/přerušení živnosti?

Ukončení živnosti je nutno řešit přes živnostenský úřad, kde zájemce v písemné podobě podává žádost o zrušení živnostenského oprávnění. ŽÚ poté vydává rozhodnutí nejpozději do 30 dnů od doručení žádosti.

Dále je potřeba vyrozumět o tomto rozhodnutí:

    Finanční úřad. Zahrnujepodání daňového přiznání v zákonné lhůtě (konec března, resp. června). Nezapomeňte, že účetnictví musí být vedeno až do dne ukončení podnikání. Zdravotní pojišťovnu a OSSZ (ohlašovací povinnost do 8 dnů).

O přerušení živnosti není potřeba žádat na ŽÚ, dokonce záleží na Vás, zda tuto skutečnost živnostenskému úřadu oznámíte. Pokud ano, plynou z toho nejen tyto výhody:

  • Levněji než živnost ukončit je ji přerušit a po čase obnovit; obnovení je zdarma, zatímco nové zavedení je zpoplatněno.
  • Nemohou k Vám přijít kontroloři.
  • Ve formuláři Změnový list můžete zažádat, aby ŽÚ informoval o přerušení i ostatní úřady.

Nezapomeňte ale přerušení podnikání nahlásit zdravotní pojišťovně a OSSZ (do 8 dnů), v opačném případě budete mít stále povinnost platit zdravotní a sociální pojištění.


Jak vybrat finančního poradce
Půjčka bez registru a doložení příjmu ihned - pomoc nebo past?
Získejte výhodnější půjčku refinancováním
Jaké pro a proti mají online půjčky bez doložení příjmů?
Jaké pojištění pokryje případ teroristického útoku?
Kdy je nemovitost atraktivní investicí?
SMS půjčky - výhody a nevýhody
Chraňte si svůj bankovní účet
Finanční bonita a úvěruschopnost
Nebankovní půjčka určená (nejen) problémovým klientům
Termínované vklady s nejvyššími úroky
Zboží.cz - srovnání cen
Ceny elektřiny pro domácnost
Jak a kdy ukončit podnikání…?

Půjčky online bez nutnosti dokládat příjem
Půjčky bez registru a Solusu
SMS půjčka bez 1 Kč
Rychlé půjčky ihned na ruku
SMS půjčky do 6000 Kč online